Що таке Mental Health Day і як він допомагає працювати краще
Що таке Mental Health Day і як він допомагає працювати краще
Чому нам потрібен відгул не лише через простуду
[ads-pc-2]
Звична практика – відгул на роботі за станом здоров’я. Але що, як працівник перебуває у стресі, переживає важкий емоційний період. І потребує не тільки фізичного, а й емоційного відпочинку, коли можна «відключити» мозок. У США набуває популярності тренд на Mental Health Day – відгул на роботі для відновлення психічного здоров’я. Розбираємося з тим, звідки він виник та чи може допомогти відновитися.
Mental health day – офіційний відгул від роботи у зв’язку з потребою відновлення психічного здоров’я. Адже такі захворювання, як депресивний розлад, біполярний афективний розлад та інші форми психічних розладів впливають на продуктивність праці та ефективність працівника на роботі. Крім того, стрес на роботі та напружений щоденний ритм можуть посилити прояви психічних захворювань та наблизити кризовий стан. До того ж, у більшості компаній працівник не потребує довідки про стан психічного здоров’я, аби отримати один день відгулу.
Проте, не всі працівники готові відверто розмовляти про причини, через які вони потребують відгулу. Так, ще у 2011 році дослідження показали, що працівник скоріше поскаржиться на погане фізичне самопочуття, аби попросити відгул. У той же час, реальною причиною є моральне виснаження, депресія та відчуття тривоги. Крім того, працівники часто не готові визнавати свого психічного стану через негативне ставлення керівництва.
Історія публічного обговорення навколо Mental Health Day почалася з одного твітту, що швидко став віральним. Це були скріни з копроративної переписки працівниці Меделін Паркер та її керівника – Бена Коглетона. У своєму першому листі Меделін зазначила, що бере два дні відгулу на роботі, аби сфокусуватися на своєму ментальному здоров’ї.
«Привіт, командо, сьогодні та завтра я буду відсутня, аби сфокусуватися на своєму психічному здоров’ї. Сподіваюся, я повернуся наступного тижня відновленою та на всі 100%».
У відповідь її керівник повідомив, що дуже вдячний Меделін за її позицію та відвертість стосовно психічного здоров’я.
«Привіт, Меделін, я просто хочу персонально подякувати тобі за те, що надсилаєш подібні листи. Кожного разу коли ти це робиш, це як зайве нагадування мені про важливість використання відгулів заради психічного здоров’я. Я не можу повірити, що для більшості компаній це досі не стандартна практика. Ти приклад для всіх нас, і допомагаєш зламати стигматизацію цієї проблеми. Так ми зможемо повертатися на роботу повноцінними».
У результаті, твіт та самі скріни з перепискою розійшлися соцмережами.
When the CEO responds to your out of the office email about taking sick leave for mental health and reaffirms your decision. ? pic.twitter.com/6BvJVCJJFq
— madalyn (@madalynrose) 30 червня 2017 р.
«Коли твій CEO відповідає на твого листа про відгул заради психічного здоров’я, і підтримує твоє рішення».
На момент написання статті твітт Меделін вподобали 44 540 разів, а ретвітнули – 15 840. Така реакція керівництва викликала активне обговорення:
«Слава богу. Маю сказати, що мені набридло ставлення моєї компанії, яка не приймає виправдання про “відгул для збереження здорового глузду”».
«Вау, аби ж!!! Я мала боса, який буквально сказав мені, що звільнить мені через те, що я мала депресію, і це “незручно”».
За реакцією підписників у соцмережах можна прослідкувати, наскільки гострою та важливою є проблема комунікації підлеглих з керівниками. А також, стигматизація психічних розладів та захворювань.
А у своєму пості на Medium той самий керівник Бен Конглетон написав:
«Ми живемо у 2017 році – в епоху економіки знань. І наша робота вимагає від нас працювати на межі психологічних можливостей. І коли атлет отримує травму, він сідає на лавку відновитися. Давайте нарешті позбудемося ідеї, що мозок працює інакше».
Так, у США питанням психологічного здоров’я працівників опікується Equal Employment Opportunity Commission, що закріплює за працівниками права на належні умови праці, що допоможуть бути ефективним на роботі. Наприклад, тихе робоче місце, дозвіл працювати з дому або такий робочий графік, що допоможе відвідувати психотерапевта. Крім того, інші працівники можуть запитувати про психічний стан колеги лише у особливих випадках.
Перш за все, потрібно запитати себе – навіщо вам такий день. Як ви плануєте його використати, та чи допоможе він покращити ваш загальний стан.
Оксана Затворнюк, психологиня, доцентка кафедри практичної психології НПУ ім. М. Драгоманова
Не треба думати, що у вас погана робота. Потрібно проаналізувати себе: чому ви у щоденному житті не знаходите часу для відпочинку. Як ви можете покращити свій тайм-менеджмент. Адже у добі 24 години: 8 годин на роботу, 8 годин – на сон. Отже, залишається 8 годин на себе та сім’ю. Як ми проводимо цей час? Чи виділяємо години на відновлення, не доводимо себе до стресу та потреби у відгулі?Перш за все, потрібно запитати себе – навіщо вам такий день. Як ви плануєте його використати, та чи допоможе він покращити ваш загальний стан.
Ще одне питання – як ми ставимося до офіційних вихідних. Чи справді ми відпочиваємо, або ж просто дороблюємо усе, на що просто не вистачало часу раніше. І чи не будете ви прибирати, прасувати одяг у той відгул, який візьмете для психологічного відпочинку? Фактично, без такого дня жити можливо, якщо переглянути свій щоденний графік.
Звісно, мозок потребує такого ж відпочинку, як і тіло. Якщо ми завжди будемо в активній фазі, і тільки декілька годин на день відпочивати – ми не зможемо ефективно працювати. Коли у нас температура – ми можемо показати, що нам погано. Але ми так само можемо відчувати внутрішній психологічний біль, якого не видно. Але через нього знижується продуктивність на роботі.
Відгул для психологічного відновлення потрібно використовувати правильно. Але якщо ви візьмете день відгулу для психічного здоров’я і використаєте його неправильно, може бути тільки гірше. Наприклад, якщо ви знаходитися в депресивному стані, і у відгулі ви будете вдома наодинці. Може так статися, що на наступний день на роботу буде вийти ще важче. Головне знайти основну причину потреби такого відгулу.
Як найкраще провести відгул для психологічного відновлення:
- корисні кардинальні зміни діяльності. Якщо ви працюєте інтелектуально – відпочиньте з фізичними навантаженнями. І навпаки;
- найкраще приділити цей час тільки для себе;
- обмежте спілкування та активну взаємодію із соціумом.
Звісно, це досить непросто для компаній давати цілий день на відгул для психологічного відновлення. Але навіть пів дня чи декілька години, яких людина потребує – може бути досить. Знову ж, за умови, що працівник розпорядиться цим часом правильно. Керівництву потрібно йти на зустріч.
У моїй практиці були клієнти, які брали такий день спеціально для роботи з психологом чи зайнять спортом. Тобто, для повно відновлення – фізичного та психологічного. Буває таке, що я працюю з клієнтами під-час їхньої обідньої перерви. Вони свідомо витрачають її на консультації з психотерапевтом, адже мають напружений графік на роботі.
Проблема стигматизації психічного здоров’я у нас ще з дитинства. Коли дитина прокидається хворою – їй дозволяють залишитися вдома. Проте, якщо дитина прокинеться з поганим настроєм – на неї скоріше накричать та змусять піти до школи. Але є дуже багато причин, які могли вплинути на настрій дитини. Ніхто ж не кричить на дитину, коли у неї температура.
Так діти виростають і свій поганий настрій сприймають як власний недолік. Якщо батьки не розуміли, то чому має зрозуміти керівництво?
Зараз на території європейського простору існує практика відгулу для відновлення психічного здоров’я. Деякі українські компанії також вводять її. Якщо є можливість, у момент працевлаштування, проговорюйте можливість брати такий відгул. Так ви будете знати, чи піде компанія вам на зустріч. Не озвучуйте основну проблему, через яку вам треба взяти відгул. Найкраще формулювати – на відновлення сил. Не варто ніяковіти та вибачатися за таку потребу.