Меню & пошук

5 TED лекцій про те, як розпізнати брехню та зрозуміти її природу

5 TED лекцій про те, як розпізнати брехню та зрозуміти її природу

Що видає брехунів і чому брехня часом корисна


[ads-pc-2]

Дослідження Масcачусетського університету 2002 року показало, що в середньому людина двічі говорить неправду протягом 10 хвилин розмови. Звісно, мова йде також про так звану white lies − це не злісна брехня, а скоріше замовчування, перебільшення, або неправда заради ввічливості. Ми зібрали 5 лекцій про природу брехні та майстерність розпізнавання брехуна.


 

Памела Мейер − «Як розпізнати брехуна»

Авторка книги «Розпізнавання брехні» та лекторка TED Памела Мейер у своїй лекції називає брехню спільною дією, адже вона втілюється тоді, коли в неї хтось вірить. Мейер також виділяє кілька прийомів розпізнавання брехуна: людина що бреше, часто моргає, її видає нещира посмішка − губи, що посміхаються тоді, коли кутики очей нерухомі. Крім того, за словами Мейер − брехуни підсвідомо віддаляють себе від предмету брехні. У виступі лекторка цитує безліч досліджень, згідно з якими, наприклад, екстраверти брешуть частіше за інтровертів, а незнайомцям ми брешемо частіше, аніж колегам.


Джеф Хенкок − «Майбутнє брехні»

Професор психології Корнелльського університету Джеф Хенкок в цій лекції розповідає про необмежений потенціал брехні, що зростає завдяки новітнім технологіям. Джеф та його команда виділили три нових типи брехні, які стали можливими завдяки текстовим повідомленням, електронній пошті та онлайновим коментарям.

«Дворецький» − тип брехні заради підтримки хороших відносин. Наприклад: «Я вже в дорозі», коли ви ще навіть не вийшли з дому, або «Вибач, я не побачив повідомлення», коли ви просто не хотіли відповідати.

«Лялька-рукавичка» − тип брехні, за якої приховують свою особистість, наприклад, коли хтось ідеалізує себе в додатках для знайомств та побачень.

«Китайська морська армія» − це брехня, яка намагається створити масове хибне уявлення про репутацію, наприклад, коли компанія наймає спеціальних людей, які публікують сотні позитивних оцінок їхньої продукії.

 


Ден Аріелі − «Наш моральний кодекс з багами»

Чому люди постійно зраджують, брешуть і крадуть? На TED2009, спеціаліст з поведінкової економіки Ден Арієлі ділиться своїми дослідженнями про те, коли і чому люди зраджують моральним принципам. У своїй лекції він ділиться дослідженнями про те, що всі так чи інакше переступають через норми моралі, але кожен має свою межу. Крім того, Аріелі зазначає, що найбільше такій поведінці спряє оточення, а також ситуація, коли ви відчуваєте, що вас позбавили заслуженої винагороди.


Канг Лі − «Чи можете ви розпізнати коли дитина бреше?»

 

Думаєте розпізнати брехню дитини легко? Дослідник соціальної поведінки Канг Лі переконує, що це не так. У своїй лекції він показує результати власних досліджень фізіологічних змін дитячого організму, коли діти вдаються до брехні. За результати дослідів, вже у дворічному віці людина починає активно обманювати, і робить це досить майстерно. При цьому Лі пояснює чому батькам треба радіти вмінню дитини брехати, а також представляє нову техніку виявлення брехні, яка може в мабутньому розкрити наші приховані емоції. 


Майкл Шермер − «Модель самообману»

Від прибульців та привидів до найдивніших забобонів − американський історик науки, засновник Товариства скептиків та критик псевдонаук Майкл Шермер пояснює в чому полягає людська психологічна потреба в самообмані: вона зводиться до двох основних несвідомих інстинктів самозбереження. Він пояснює, чим вони є для людини і як доводять її до біди.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: