Меню & пошук

Расизм в Німеччині: що таке хештег #MeTwo

Расизм в Німеччині: що таке хештег #MeTwo

Пояснюємо, звідки взялася кампанія #MeTwo і що вона означає.


[ads-pc-2]

Що сталося?

22 липня німецький футболіст Месут Езіл оголосив про завершення кар’єри в національній збірній. Усе через расизм, який, на думку футболіста, він відчув на собі після вильоту німців з чемпіонату світу. «Я німець, коли ми виграємо, але іммігрант коли програємо. Расизм ніколи не повинен заохочуватися», написав Месут.

24 липня німецький письменник з турецьким корінням Алі Кан запустив хештег #MeTwo в Twitter, закликаючи інших німецьких іммігрантів ділитися історіями побутового расизму. За словами Кана, його надихнув вчинок Езіла. «#MeTwo символізує відчуття причетності до двох культур, що не заважають одна одній».

Хештег набрав популярності, спершу в Німеччині, але поступово виходить на глобальний рівень. Станом на 31 липня, користувачі написали понад 150 тисяч твітів з хештегом #MeTwo.


З чого узагалі все почалося?

У травні німецькі футболісти з турецьким корінням Месут Езіл та Ілкай Гюндоган зустрілися з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом в розпал передвиборчої гонки, а фотографії зустрічі були викладені в інтернет. У Німеччині вкрай негативно відреагували на дії футболістів, що саме готувалися до виступу на чемпіонаті світу.

Голова німецького футбольного союзу Райнхард Гріндель розкритикував футболістів, пояснивши, що гравцям не слід брати участь в передвиборній кампанії політика, який «не поділяє цінностей союзу та футболу загалом». Деякі футбольні діячі закликали не брати Езіла та Гюндогана на чемпіонат світу. Але скандал вщух, футболісти були включені в заявку збірної.

Нова хвиля скандалу розпочалася уже після чемпіонату світу. Німеччина, яка поїхала на турнір в статусі чинних чемпіонів, не змогла вийти з групи, посівши останнє місце. Для німців це перший подібний виліт з 1938 року.

Месул Езіл провів далеко не найкращий турнір, а після повернення був розкритикований вболівальниками та експертами за невдалу гру. Окрім того чимало критики посипалося в сторону Німецького футбольного союзу, саме через те, що Езіла взяли на чемпіонат світу.


Про що ця кампанія?

Хештег #MeTwo є своєрідним наслідником кампанії #MeToo, що була проведена в США з метою боротьби проти насильства та харасменту щодо жінок. Користувачі, що діляться історіями з хештегом #MeTwo, розповідають про побутовий расизм, з яким вони зіштовхнулися в Німеччині чи інших країнах.

«Я хотів показати, що нам потрібне нове визначення «бути німцем». Оскільки я народжений в Туреччині, то маю відношення до цієї країни. Але я також маю відношення до Німеччини, і це означає хештег #MeTwo», пояснив Алі Кан в коментарі Deutsche Welle.


Що пишуть люди?

«Якщо я єдиний не білий в переповненому поїзді, в який заходить поліція, то єдина людина, в якої вимагають показати документи, це я», Хаснейн Казім, журналіст газети Spiegel.

«Моя мама прокидалася рано-вранці, аби приготувати щось особливе для мене. А мені ніколи не вистачило сміливості сказати їй, наскільки сильно мене дразнять, через те, що в мене не було нічого «німецького», а завжди було щось в’єтнамське».

«Переїхав до Німеччини з Сан-Франциско. Працюю в одній з найбільших місцевих компаній. Подав заявку тисячі апартаментів, щоб знайти помешкання, ніхто не відповів. Додав до заявки свою білу дівчину-німкеню. Бум, отримав класні апартаменти в хорошій частині міста менше ніж за тиждень».

«Сиджу в поїзді дорогою між Кельном та Берліном. Двоє поліцейських будять мене.

– Можемо проглянути ваші документи?
– Так, у чому проблема?
– Що ви робите тут, в Німеччині? запитує поліцейський
– Я народився тут і працюю в Берліні, відповідаю».

«У черзі в нічний клуб в Кельні з моєю футбольною командою. 15 з нас пустили, останній темношкірий. Охоронець зупиняє його і каже «клуб заповнений». Ми усі пішли. Темношкірний хлопець народився в селі на Баварії, його німецька краща, ніж моя. Але таке трапляється повсякчас».

«Моя мама стояла в коридорі готелю під час відрядження, коли до неї підійшла жінка і сказала  “тепер можете прибрати мою кімнату”».

«Коли ти запитуєш про житло на Immoscout (прим. сервіс оренди житла) і не отримуєш відповіді, але твої німецька дівчина отримує моментальні відповіді на ці ж запити. Після одруження і зміни прізвища їй теж не відповідають».


Чому це важливо?

Згідно з даними за 2016 рік, понад 15% населення Німеччини складають іммігранти. Майже 3 мільйони етнічні турки. Оскільки за останні два роки країна прийняла чимало біженців з Сирії, кількість іммігрантів (як легальних, так і нелегальних) збільшилася.

Більшість з них мовчить про побутовий расизм, з яким вони стикаються, але це не означає, що цей расизм відсутній. Кампанія #MeTwo показує проблему зсередини.

Про цю проблему написав Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас в своєму Twitter, теж використавши хештег #MeTwo.

«Якщо ви думаєте, що проблеми расизму нема в Німеччини, прочитайте усі твіти по хештегу #MeTwo. Вражає і дуже болюче, наскільки багато людей висловлюються. Потрібно виступати в один голос з ними: виступати про расизму, усюди, завжди».

Варто також зазначати, що паралельно був запущений хештег #MyGermanDream, використовуючи який, іммігранти розповідають про позитивні історії життя в Німеччині.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: