Расизм в Німеччині: що таке хештег #MeTwo
Расизм в Німеччині: що таке хештег #MeTwo
Пояснюємо, звідки взялася кампанія #MeTwo і що вона означає.
[ads-pc-2]
Що сталося?
22 липня німецький футболіст Месут Езіл оголосив про завершення кар’єри в національній збірній. Усе через расизм, який, на думку футболіста, він відчув на собі після вильоту німців з чемпіонату світу. «Я німець, коли ми виграємо, але іммігрант − коли програємо. Расизм ніколи не повинен заохочуватися», − написав Месут.
24 липня німецький письменник з турецьким корінням Алі Кан запустив хештег #MeTwo в Twitter, закликаючи інших німецьких іммігрантів ділитися історіями побутового расизму. За словами Кана, його надихнув вчинок Езіла. «#MeTwo символізує відчуття причетності до двох культур, що не заважають одна одній».
Хештег набрав популярності, спершу в Німеччині, але поступово виходить на глобальний рівень. Станом на 31 липня, користувачі написали понад 150 тисяч твітів з хештегом #MeTwo.
З чого узагалі все почалося?
У травні німецькі футболісти з турецьким корінням Месут Езіл та Ілкай Гюндоган зустрілися з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом в розпал передвиборчої гонки, а фотографії зустрічі були викладені в інтернет. У Німеччині вкрай негативно відреагували на дії футболістів, що саме готувалися до виступу на чемпіонаті світу.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği İngiltere’nin başkenti Londra’da Premier Lig’de oynayan Türk futbolcu Cenk Tosun, Türk asıllı futbolcu Mesut Özil ve Türk asıllı futbolcu İlkay Gündoğan’ı kabul etti. pic.twitter.com/X3ZY8wwCsa
— AK Parti (@Akparti) 14 травня 2018 р.
Голова німецького футбольного союзу Райнхард Гріндель розкритикував футболістів, пояснивши, що гравцям не слід брати участь в передвиборній кампанії політика, який «не поділяє цінностей союзу та футболу загалом». Деякі футбольні діячі закликали не брати Езіла та Гюндогана на чемпіонат світу. Але скандал вщух, футболісти були включені в заявку збірної.
Нова хвиля скандалу розпочалася уже після чемпіонату світу. Німеччина, яка поїхала на турнір в статусі чинних чемпіонів, не змогла вийти з групи, посівши останнє місце. Для німців це перший подібний виліт з 1938 року.
Месул Езіл провів далеко не найкращий турнір, а після повернення був розкритикований вболівальниками та експертами за невдалу гру. Окрім того чимало критики посипалося в сторону Німецького футбольного союзу, саме через те, що Езіла взяли на чемпіонат світу.
Про що ця кампанія?
Хештег #MeTwo є своєрідним наслідником кампанії #MeToo, що була проведена в США з метою боротьби проти насильства та харасменту щодо жінок. Користувачі, що діляться історіями з хештегом #MeTwo, розповідають про побутовий расизм, з яким вони зіштовхнулися в Німеччині чи інших країнах.
«Я хотів показати, що нам потрібне нове визначення «бути німцем». Оскільки я народжений в Туреччині, то маю відношення до цієї країни. Але я також маю відношення до Німеччини, і це означає хештег #MeTwo», − пояснив Алі Кан в коментарі Deutsche Welle.
Що пишуть люди?
«Якщо я єдиний не білий в переповненому поїзді, в який заходить поліція, то єдина людина, в якої вимагають показати документи, це я», − Хаснейн Казім, журналіст газети Spiegel.
Wenn ich im übervollen Zug der einzige Nichtweiße bin, Polizei steigt ein, und der einzige, der seinen Ausweis zeigen muss, bin ich. #MeTwo
— Hasnain Kazim (@HasnainKazim) 26 липня 2018 р.
«Моя мама прокидалася рано-вранці, аби приготувати щось особливе для мене. А мені ніколи не вистачило сміливості сказати їй, наскільки сильно мене дразнять, через те, що в мене не було нічого «німецького», а завжди було щось в’єтнамське».
Meine Mutter ist jeden Tag früh aufgestanden um mir etwas besonderes für die Schule zu kochen und ich hab es nie übers Herz gebracht ihr zu sagen, wie sehr ich deswegen gehänselt wurde, weil ich nichts „deutsches“ dabei hatte, sondern immer was vietnamesisches #MeTwo
— An (@missanphan) 26 липня 2018 р.
«Переїхав до Німеччини з Сан-Франциско. Працюю в одній з найбільших місцевих компаній. Подав заявку тисячі апартаментів, щоб знайти помешкання, ніхто не відповів. Додав до заявки свою білу дівчину-німкеню. Бум, отримав класні апартаменти в хорошій частині міста менше ніж за тиждень».
Moved to Germany from San Fran. Working with one of this country’s biggest companies. Applied for a ton of apartments, not one landlord responded. Added my white German girlfriend’s name to the application. Boom,had a great apartment in a nice part of town within the week!#MeTwo
— Abhi Chandra (@AbhimanyuChan) 30 липня 2018 р.
«Сиджу в поїзді дорогою між Кельном та Берліном. Двоє поліцейських будять мене.
– Можемо проглянути ваші документи?
– Так, у чому проблема?
– Що ви робите тут, в Німеччині? − запитує поліцейський
– Я народився тут і працюю в Берліні,− відповідаю».
Sitting in the train between Cologne and Berlin. Two police men wake me up. “Can I see your id please?” “Yes, is there a problem?” The police men say “What are you doing here in Germany? Why are you traveling?” My answer was “I was born here and work in Berlin.” #MeTwo
— Ardalan Hashemi (@ardalanhashemi) 28 липня 2018 р.
«У черзі в нічний клуб в Кельні з моєю футбольною командою. 15 з нас пустили, останній − темношкірий. Охоронець зупиняє його і каже «клуб заповнений». Ми усі пішли. Темношкірний хлопець народився в селі на Баварії, його німецька краща, ніж моя. Але таке трапляється повсякчас».
In line at a nightclub in Cologne with my football team. 15 of us are let in, last guy is black. Bouncer stops him and tells him ‘club is full’. We all left. Black kid is born in rural Bavaria, his German is better than mine. Still: happens all.the.time. #metwo
— David Barnwell (@davidbarnwell) 27 липня 2018 р.
«Моя мама стояла в коридорі готелю під час відрядження, коли до неї підійшла жінка і сказала “тепер можете прибрати мою кімнату”».
Meine Mutter, die während einer Geschäftsreise in einem Hotel auf dem Flur steht und die Frau, die zu ihr kommt und sagt „sie können mein Zimmer jetzt gerne machen“ #MeTwo
— Dr. Mahret Ifeoma Kupka (@modekoerper) 26 липня 2018 р.
«Коли ти запитуєш про житло на Immoscout (прим. − сервіс оренди житла) і не отримуєш відповіді, але твої німецька дівчина отримує моментальні відповіді на ці ж запити. Після одруження і зміни прізвища їй теж не відповідають».
Wenn du über Immoscout freie Wohnungen kontaktierst & einfach keine Antwort bekommst, aber die deutsche Freundin bei gleichen Angeboten sofort Antworten erhält. Nach Ehe & Namensänderung hat sie auch keine Antwort mehr bekommen.
Wohnung nur dank gezahlter Maklerprovision. #metwo
— Oguz Yilmaz ??♂️ (@oguz) 26 липня 2018 р.
Чому це важливо?
Згідно з даними за 2016 рік, понад 15% населення Німеччини складають іммігранти. Майже 3 мільйони − етнічні турки. Оскільки за останні два роки країна прийняла чимало біженців з Сирії, кількість іммігрантів (як легальних, так і нелегальних) збільшилася.
Більшість з них мовчить про побутовий расизм, з яким вони стикаються, але це не означає, що цей расизм відсутній. Кампанія #MeTwo показує проблему зсередини.
Про цю проблему написав Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас в своєму Twitter, теж використавши хештег #MeTwo.
«Якщо ви думаєте, що проблеми расизму нема в Німеччини, прочитайте усі твіти по хештегу #MeTwo. Вражає і дуже болюче, наскільки багато людей висловлюються. Потрібно виступати в один голос з ними: виступати про расизму, усюди, завжди».
Wer glaubt, Rassismus in Deutschland sei kein Problem mehr, dem empfehle ich, sich sämtliche #MeTwo-Tweets durchzulesen. Es ist beeindruckend und schmerzhaft, wie viele Menschen hier ihre Stimme erheben. Erheben wir unsere Stimme mit ihnen: gegen Rassismus, jederzeit, überall.
— Heiko Maas (@HeikoMaas) 27 липня 2018 р.
Варто також зазначати, що паралельно був запущений хештег #MyGermanDream, використовуючи який, іммігранти розповідають про позитивні історії життя в Німеччині.