Меню & пошук

Digital nomads: як це – відмовитись від офісу і поєднувати подорожі з роботою

Digital nomads: як це – відмовитись від офісу і поєднувати подорожі з роботою

[ads-pc-2]

З кожним роком все більше компаній переходять на режим ремоут роботи. Facebook та Google шукають працівників по всіх куточках світу і не примушують їх переїжджати в головні офіси. WordPress закрив один зі своїх офісів, бо туди ніхто не приходив. Компанії Buffer, Toggl і InVision працюють повністю віддалено, їх працівники в абсолютно різних країнах і часових зонах. В Україні цей тренд набуває все більшого поширення. Ми поспілкувались з маркетологом Олександрою Смелянською, яка останні чотири роки провела, працюючи в Каліфорнії, Ізраїлі, Україні, Німеччині та не тільки. Про те, хто такі “цифрові кочівники”, продуктивність та плюси й мінуси віддаленої роботи далі.

– Хто такі digital nomads? Розкажи, як ти почала працювати віддалено?

– Я себе не асоціювала з поняттям digital nomad, коли починала працювати віддалено. Хотілось дізнатись більше про екосистеми й те? як різні cтартапи та продукти працюють в різних країнах.

Ще декілька років тому я дійшла висновку, що якщо буду працювати в одному офісі, в одній країні, навіть якщо це буде дуже класний офіс і дуже класна країна, цього досвіду мені недостатньо. Але просто поїхати кудись мандрувати на декілька місяців складно, якщо ти працюєш. Тоді я подумала, що добре було б поєднувати роботу і подорожі. Коли спробувала, то зрозуміла що це саме те, що мені потрібно.

Під час перших робочих поїздок я зустріла багатьох людей, які працюють віддалено. Вони не прив’язані до офіса, місця чи міста і можуть проводити від кількох тижнів до кількох років в одній локації. Або постійно змінювати локації. Це і називається digital nomads. Коли ти працюєш і подорожуєш, щоб отримувати досвід різних країн і роботи з різними людьми. І це дуже затягує.

Чотири роки тому я вперше поїхала так працювати й після того не погоджувалась на роботу без можливості працювати віддалено.

With a distributed team, we can hire the smartest people no matter where they live and keep them if they decide to relocate. Have WiFi, can travel :)

–InVision

– Наскільки популярно в Україні відмовлятись від офісу і працювати віддалено?

– В Україні цей напрям тільки набуває популярності. З кожним роком все більше людей вирішують працювати на онлайн-проектах. А більшість програмістів, дизайнерів, маркетологів можуть працювати віддалено. Їх результат не залежить від того, в офісі вони чи ні. Велика частина моїх друзів працюють віддалено.

– Які плюси і мінуси віддаленої роботи?

– Коли ти тільки починаєш, ти не знаєш, на що йдеш і як це працює. Я не читала блогів чи статей про це, бо не вважала їх релевантними. Кожен живе по-різному. Все залежить від тебе, від твого способу життя і звичок. Кожен по різному подорожує, в кожного різні робочі команди. Ти просто приїжджаєш і починаєш працювати. І поступово звикаєш,

Я для себе вже випрацювала основні моменти, які для мене важливі – це швидкий інтернет, якісний ноутбук і обов’язково хороші коворкінги й кафе. Ще я завжди живу в центрі міста, щоб не витрачати багато часу на дорогу.

Мій робочий день виглядає так – прокидаюсь, снідаю і на 3-4 години іду працювати в коворкінг чи кафе, а потім гуляю містом, ходжу в музей і роблю те, що роблять зазвичай мандрівники в подорожах. А ввечері ще на 3-4 години сідаю працювати. Такий спосіб життя дає можливість поєднувати роботу з подорожами і жити в такому ж темпі, як місцеві.

Ремоут потребує гнучкості й дисципліни, бо завжди є обсяг роботи який ти повинен виконати. В якісь дні ти можеш працювати цілий день, а в якийсь взяти вихідний і поїхати кудись чи гуляти весь день.

Позитивний момент — це те, що якщо ти переїжджаєш сам, то з дуже багатьма людьми знайомишся. Це люди в кафе і в коворкінгах, це локалси й такі ж номадси, як і ти. Завдяки цим знайомствам ти швидше заглиблюєшся в культуру країни, стаєш одним із “своїх”.

Я дуже багато ходжу на івенти й нетворкінги. Це неймовірно корисно і цікаво – якщо ти працюєш фрілансером ти можеш знайти клієнтів, якщо маєш ідею стартапу – інвесторів. Ти можеш познайомитись з кимось ввечері, а наступного дня ви вирішите переїхати разом в іншу країну чи започаткувати стартап.

Хоча я інтроверт і для мене це спілкування – це вихід із зони комфорту. Але коли ти в чужій країні, ти не можеш бути сам завжди, тому робиш великі зусилля над собою, щоб підходити, комунікувати. Це робота над собою, і мені це подобається.

Ти можеш познайомитись з кимось ввечері, а наступного дня ви вирішите переїхати разом в іншу країну чи започаткувати стартап.

– Чи є якісь країни, які популярніші серед номадів?

– Багато українців їдуть зимою в теплі країни, щоб уникнути зими. Я надаю перевагу Європі і США, бо обираю міста, в яких відбуваються круті події чи розташовані офіси компаній, які мене цікавлять.

Якщо ти хочеш працювати й відпочивати, серфити – то краще, звісно, їхати в теплі країни. Але якщо тобі цікавий професійний розвиток – то це великі міста, як Нью-Йорк, Сан-Франциско, Лондон, Берлін, Амстердам. Все залежить від цілей.

Зараз digital nomads є скрізь. Рекомендую чудовий ресурс nomadlist, там дуже багато учасників зі всього світу. Завжди коли їду в нове місто, то зв’язуюсь з номадами в цьому місті. В них є канал в slack і чати для кожного міста.

– Мені здається, що люди, які не працювали віддалено, дуже ідеалізують віддалену роботу. Які негативні моменти?

– Перший мінус – якщо ти подорожуєш один, то зі всіма труднощами ти спіткаєшся сам на сам. І тобі немає до кого звернутись – це важкий моральний аспект.

Друге – потрібна дуже сильна дисципліна, заставляти себе працювати 7-8 годин в день. Коли ти приходиш в офіс, і всі працюють – ти теж сідаєш і працюєш. Але коли приходиш в кафе, де всі спілкуються, п’ють каву, скролять стрічку Інстаграма, ти теж мимоволі починаєш відволікатись.

Третє – це те, що ти все ж в іншій країні, де, чесно кажучи, ти нікому не потрібен. Наприклад, якщо захворів, то не знаєш, до якого лікаря йти, в яку лікарню звертатись і ніхто про тебе не попіклується. Тому я люблю винаймати житло по airbnb й жити з хостом. Бо завжди є людина, яка підкаже. Мої хости завжди мені допомагали.

Якщо працюєш фріланс, то це часто питання різних часових поясів. Були ситуації, коли ми з командою щоденно зідзвонювались в 7 ранку чи в 12 ночі.

Щоб не постраждала продуктивність потрібно правильно влаштовувати комунікацію всередині команди: кожен повинен розуміти, що хтось працює віддалено, писати оновлення статусів, розказувати, що відбувається в офісі. Щоб людина, яка працює ремоут, відчувала себе частиною команди.

На одному проекті, де я працювала, було правило – якщо хтось працює віддалено, то всі працюють онлайн. Мітинги, стендапи й комунікація відбуваються тільки онлайн. Тоді всі в однакових умовах і не відчувається особливої різниці між тими хто в офісі і тими, хто в іншій країні. Якісна робота – це спільні зусилля всієї команди.

– Як думаєш, в майбутньому більшість компаній перейдуть на ремоут?

– Так, це глобальний тренд. Справді, з кожним роком все більше компаній переходить на ремоут. Девіз великих компаній як Google, Facebook чи Baseсamp – талановиті люди з великими ідеями є по всьому світу. Не тільки в Кремнієвій долині, а й в маленькому містечку в іншій точці світу. Можливість віддаленої роботи дозволяє компаніям знаходити своїх майбутніх працівників в будь-якій точці світу, а талановитим людям працювати з крутими компаніями. Це дуже практично і вигідно для обидвох сторін.

We believe great people will make awesome stuff anywhere. New York, São Paulo, or a quiet village near Florence.

No need to move for your dream job.
We hire globally. You work locally.

–Toggl

– Як бути продуктивним: не скролити стрічку весь день, а заставити себе працювати?

– Це потребує досвіду, якщо проведеш 2-3 непродуктивні дні, то точно зрозумієш, що ти не можеш більше байдикувати. Зараз багато додатків для смартфона є – тудулісти, планувальники, сайти для комунікації онлайн. Мені дуже подобається сервіси, які допомагають разом працювати з командою і брейнштормити.

– Порадь, що робити тим людям, котрі не наважуються на ремоут роботу.

– Будь-які зміни треба робити step by step – маленькими кроками. Якщо хочеш щось змінити й набрид офіс, то можна спробувати на тиждень поїхати в інше місто. Не обов’язково зразу їхати в глибинку Іспанії, де ніхто не розмовляє відомими вам мовами, спробуй сусіднє місто. Попробуй знайти житло там, коворкінг, познайомитись з людьми. Тоді побачиш, чи тобі це подобається. Якщо так – то їдь надовше, в країни, які цікаві. Зараз фактично немає професії, яку неможливо робити віддалено, якщо ти працюєш в інтернеті.

Можливостей так багато, треба пробувати все.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 Коментарів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: