Меню & пошук

Скайранінг: виклик для любителів гір та пробіжок

Скайранінг: виклик для любителів гір та пробіжок

[ads-pc-2]

Skyrunner-ultra-marathon-cover1

Гори – це завжди захоплююче. Це монументальність, висота, краса. А ще це часто спорт. Гірські лижі, альпінізм, бейс-джампінг, фрірайд сноубординг, скелелазіння, трекінг – гори надають багато простору для спортивної діяльності та подолання викликів. Зовсім недавно до цього списку додався новий пункт – скайранінг, висотний біг. Він набирає популярність у всьому світі, змагання збирають тисячі учасників, скайран-маршрути проводяться і у наймасивніших гірських масивах планети, і у скромних невисоких передгір’ях. А в українській вікіпедії ще навіть немає сторінки з описом цієї спортивної дисципліни. 

skyrunmapСкайранінг з’явився у тому ж районі, що й дав поштовх альпінізму двома сторіччями раніше – в околицях Монблану. Звичайно, сходження на швидкість практикувалися і до початку дев’яностих років. А от ідея оформлення швидкісного сходження на гірські вершини саме в якості окремої спортивної дисципліни прийшла на думку італійському альпіністу Маріно Джакометті у 1995 році. І назву ця дисципліна отримала дуже романтичну – skyrunning – біг небом, біг десь високо та далеко, серед хмар та гірських птахів.

На відміну від гірського бігу, який є дисципліною з легкої атлетики, скайранінг технічно відноситься до альпінізму. Хоча чітку межу між просто бігом горами та горосходженням у біговому стилі зазвичай провести складно. Спеціальні альпіністські знання та навички використовуються лише для підготовки скайранера і активно застосовуються на тренуваннях, та все ж основний акцент робиться саме на техніці бігу.

pic009

Змагання зі скайранінгу поділяються на ряд категорій: SkyМarathon, SkyRace, SkyRaid VerticalKilometer. Висотний марафон з дистанцією до 40 кілометрів, багатоденний ультратрейл, вертикальний кілометр з тисячаметровим перепадом між стартом та фінішем, коротка висотна гонка з невеликим кілометражем, але зі значним ухилом рельєфу. Крім того, існує маса неофіційних видів скайранінга, які розрізняються як за тривалістю дистанції, так і щодо її розташування над рівнем моря. Всі ці різновиди об’єднує загальна ідея даного виду спорту – швидкісний підйом у горах.

Основне підґрунтя для занять скайранінгом це відповідна екіпіровка (де центральне місце займає взуття), базові навички спортивного орієнтування на місцевості, бігова підготовка та психологічна мотивація.

Скайранеру постійно доводиться приймати рішення щодо різних аспектів свого пересування по дистанції: як поставити ногу на кожному кроці, щоб безпечно і ефективно перейти до наступного, як вибрати траєкторію та темп руху, коли бігти, а коли перейти на крок, як вдаліше пройти спуск і так далі. Це робить біг надзвичайно цікавим і насиченим, не кажучи вже про те, що кількість «стадіонів» для занять скайранінгом нескінченна. Більш «академічні» види бігу не можуть похвалитися навіть малою частиною такого розмаїття. Крім того, майже завжди скайранінг – це пригода. Це випробування своїх сил в контексті сил природних, сил, які завжди були і завжди будуть. Тому для багатьох людей такий біг – засіб, що робить відчуття життя гармонійним і повноцінним.

pic010

В цій молодій спортивній дисципліні вже з’являються видатні імена та рекордні досягнення.

Наприклад, Кіліан Жорне, каталонський бігун, точніше трейлранер. Здається, у своїх спортивних результатах він виходить на межу фізичних можливостей людського тіла. Вершина Олімпу, три кілометри вертикального перепаду, туди й назад за 5 годин 19 хвилин 45 секунд. Африканський вулкан Кіліманджаро, 5800 метрів над рівнем моря, туди й назад за 7 годин 14 хвилин 9 секунд! Маршрут Курмайор-Монблан-Шамоні, забіг через італійсько-французький кордон, що проходить через найвищу вершину Альп. 8 годин 42 хвилини 57 секунд, три кілометри вгору, три вниз, фактично альпіністським маршрутом скелястими гребенями по стрімким схилам та льодовиковим полям.

pic_Kilian1

pic_Kilian2

В подальших планах у Кіліана в рамках проекту «Вершини мого життя» забіги на всі найвищі піки континентів, включаючи Еверест. «Гори – це територія свободи, вони надихають на вчинки високого порядку, тобто–- ходити, лазити, ковзати, літати і бігати по них потрібно виключно для душі і для серця», – так говорить про своє захоплення сеньйор Жорне.

Річард Боулз, ультрамарафонець з Австралії, на його рахунку 1000 км бездоріжжям Ізраїлської пустелі, 3050 км гірською стежкою Те Арароа в Новій Зеландії, перемоги у міжнародних марафонах Mind Alpine Challenge 2010, Wilsons Prom 48K 2010, Three Tasmanian Peaks 2011. А ось найбільш вражаюче досягнення – гірський шлях Двохсотріччя Нації (5330 кілометрів!) був подоланий Річардом в 2012 році  за п’ять з половиною місяців. Шлях охоплював всю довжину Великого Вододільного хребту на сході Австралії, технічно він не був складним, але часом бігун зіштовхувався в неочікуваними труднощами, як то сусіди-крокодили при перетині річок чи сердиті фермери з рушницями.  Репортери назвали цього хлопця «неймовірним гібридом Фореста Гампа та Беара Гріллза».

pic_bowles

Скайранінг поки що не увійшов до українських спортивних трендів. Але й тут знаходяться ентузіасти та пропагандисти. Найкращий приклад – Goverla Race, забіг на найвищу гору країни, який організовується у червні командою одеських туристів та гірських гідів. Дві дистанції: восьмикілометрова за маршрутом Козьмещик – Говерла (2061 м) та шістнадцятикілометрова за маршрутом Козьмещик – Петрос (2020 м) – Говерла (2061 м).

goverla_race1

Ось напутні слова одного з організаторів забігу, Сергія Брошевана:

«Практично кожен день на заході сонця я вибігаю на пробіжку для розвантаження мозку і завантаження тіла. Прекрасна природа, лісова доріжка у п’яти хвилинах від будинку, свіже повітря, відсутність машин і людей.

Кожен раз я біжу інакшою стежкою, вибираючи навмання ту доріжку, яка мені сподобалася сьогодні, і досліджую таким чином околиці, від чого бігати втричі цікавіше. Бігова медитація, протягом тренування приходять різні хороші ідеї і думки, спливають потрібні відповіді. До чого це я? Бігайте, друзі! Це допомагає в очищенні свідомості та підтримці спортивної форми!»

pic_broshevan

Забіг Goverla Race відкритий для всіх, хто відчуває в собі сили та натхнення для швидкісного здолання кілометрового перепаду висоти та участі у змаганні за найкращий результат. Реєстрація на подію вже почалася. Спробуйте скайранінг, доки це не стало мейнстрімом! :)

Текст: Євген Бритавський

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 Коментарів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: