Меню & пошук

Wired: Як наука вирішує проблеми зі здоров’ям на всіх стадіях життя

Wired: Як наука вирішує проблеми зі здоров’ям на всіх стадіях життя

Людство наблизилося до лікування хвороби Альцгеймера та ниркової недостатності


[ads-pc-2]

Проблеми зі здоров’ям тією чі іншою мірою супроводжують людину протягом усього життя. Втім прориви в науці та технологіях не раз ставали поворотною точкою для профілактики чи лікування різних захворювань. Квітневий випуск американського журналу Wired присвячений впливу останніх наукових відкриттів на життя та здоров’я людини. Один із матеріалів видання розповідає про нові розробки, які поки на стадії тестувань, але вважаються багатообіцяючими.

 

Від 0 до 12 років:

 

Лікарі вважають алергію на арахіс однією із найбільш небезпечних серед харчових алергій. Вона може спричинити набряк гортані, який перекриває потік повітря. У дітей її фіксують частіше ніж у дорослих, бо дитячий організм ще не має достатньої кількість ферментів, необхідних для перетравлювання їжі. Попередити алергічну реакцію може нашкірна імунотерапія, а саме − пластир із шаром арахісового протеїну, який активізує імунні клітини. Патч все ще на стадії тестувань, але має шанси стати проривом у блокуванні алергічної реакції.

 

За словами лікарів, аутизм у дитини бажано діагностувати не пізніше 4-річного віку. Чим раніше пацієнт приступить до терапії, тим більше шансів виробити адаптивну поведінку і пристосуватися до соціуму. Вчені в рамках тестів почали використовувати штучний інтелект для аналізу через МРТ щільності нейронних зв’язків. Цей метод із точністю до 96% визначає ознаки аутизму навіть у 6-ти місячних малюків.

 

Амбліопія або «ліниве око»  вчені пропонують лікувати іграми віртуальної реальності.  Системи VR показує різні зображення для кожного ока, щоб створити ілюзію 3-D, тому гру можна розробити спеціально для передачі важливої інформації у формі зображення для слабкого ока. Це тренує головний мозок та очі для спільної роботи.

 

Від 12 до 26 років:

 

Боротися із депресією тепер можна за допомогою чат боту під назвою Woebot. Його створили група вчених Стенфордського університету спільно зі спеціалістами по штучному інтелекту. Бот працює методами когнітивно-поведінкової терапії: щодня питає про настрій, допомагає трансформувати негативні думки та справлятися зі стресом. Переписуватися із Woebot можна через месенджер в Facebook, або ж через гаджети Apple.

 

Цукровий діабет 1 типу часто виникає в ранньому підлітковому віці, коли кілька інсулінових ін’єкцій на день можуть важко сприйматися організмом. Для того щоб пом’якшити вплив від такого лікування, медики пропонують використовувати  спеціальний гаджет під назвою MiniMed 670G, який автоматично контролює рівень глюкози та використовує алгоритм для визначення часу введення точних інсулінових ін’єкцій.

 

Хворі на ВІЛ задля контролю стану здоров’я мають щоденно приймати певну кількість медикаментів. Щоб спростити процес багатократного прийому ліків, вчені розробили спеціальну шестигранну капсулу, яку пацієнти можуть приймати лише один раз на тиждень. Частини капсули містять різні полімери, які розчиняються з різною швидкістю протягом декількох днів.

 

Від 27 до 54 років:

 

Лікарі рекомендують деяким пацієнтам перевірятися на наявність раку починаючи з 30 років. Вчені тим часом працюють над проривом у діагностиці захворювання: створенням так званої «рідкої біопсії». Мова йде про можливість діагностувати хворобу через аналіз крові чи сечі. Така діагностика покликана замінити біопсію тканин − досить болючий процес, під час якого на аналіз беруть шматочок ураженої тканини .

 

Жінкам віком до 35 років, що страждають на безпліддя, часом не допомагає навіть  штучне запліднення, оскільки шанси завагітніти після однієї процедури − лише 50%.  Дослідники розробили невеликий пристрій для визначення «найкращих» сперматозоїдів для ЕКЗ. Їм влаштовують серію випробувань, в результаті яких вдається виокремити найшвидші та найздоровіші клітини. Така розробка може допомогти збільшити шанси на запліднення вже після першої процедури.

 

Вчені досліджують можливість використовувати дані зі смартфонів для моніторингу психічного здоров’я, в тому числі суїцидальних настроїв. Наприклад, дані про пересування, отримані за допомогою GPS з телефону, можуть показати як часто його власник буває за межами дому та роботи (депресивні люди багато часу проводять вдома). Порушення режиму сну також може сигналізувати про погіршення стану, відслідкувати це можна за допомогою даних про години використання смартфону. Все це дозволяє лікарям отримувати додаткову інформацію, окрім тієї, яку надають самі пацієнти.

 

Від 55 років:

 

Рання діагностика хвороби Альцгеймера дозволить проводити лікування, яке могло б уповільнити розвиток симптомів. У 2017 році вчені створили тест Альцгеймера, обробивши дані 70 000 людей похилого віку, що страждають на це захворювання. Вдалося виокремити 31 генетичний маркер, пов’язаний із хворобою. Він точно визначає ризик розвитку хвороби Альцгеймера, і як цей ризик змінюється, коли людина старіє.

 

Варіантів лікування захворювання нирок небагато: діаліз, що  є короткочасним і дорогим рішенням, та донорський орган, якого доводиться чекати дуже довго. Група дослідників та лікарів розробляють штучну нирку, яка фільтрує кров через мембрани кремнію і працює на власному артеріальному тиску організму.

 

Першоджерело – https://www.wired.com/story/science-solving-health-issues

Фото Unsplash

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 Коментарів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: